Customized Size Sound Module Children Book with 60 Seconds Sound Length and Colorful Printing
| Material | Art Paper/Coated Paper/Offset Paper |
|---|---|
| Size | Customized |
| Printing | CMYK full color printing, panton color printing etc. |
| Finishing | Gloss film lamination, Matt film lamination, Gold foil stamping, Debossing, Embossing, Spot UV coating, Hot foil stamping, Glittering etc. |
| Binding | Perfect binding, sewing binding, stapled, or as per your requirement. |
| Carton Material | ABS plastic materials. |
| Artwork | PDF, Adobe Illustrator, Adobe In Design, Photoshop, Higher than 300dpi |
| Product Standards | RoHS, CE, EN71 and other European toy standards. |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union, L/C all for your choice |
| Packaging Details | Packed by carton, then with plastic pallet. We can also pack on your request. |
- Sound module installed outside of the book (like a ruler) or directly into the book
- Produces sound when pressing designed buttons on module or book
- Clear and vivid voice quality
- Sounds preserved even when power is off
- Customizable sounds: animal sounds, musical instruments, vehicle sounds, songs, holiday songs, and multiple language options (English, Japanese, Korean, French, etc.)
| Batteries | 2PCS *AG10 batteries (replaceable), 3-4.5V operating voltage |
|---|---|
| Battery life cycle | 500~560 cycles |
| Storage time | 2-3 years |
| Volume standards | 75-85 dB |
| Sound Format | MP3/WAV |
| Speaker | Diameter 27mm plastic speaker (configurable based on product structure) |
| Sound length | Up to 60 seconds per page, album pages printed to customer requirements (conventional 8-10 pages) |
Tung Wing Electronics (Shenzhen) Company Ltd., founded in 1987, is a Hong Kong-capital enterprise.
We are a professional manufacturer of consumer electronics, children intelligence books, plush toy movements etc., including:
- Sound modules: Assorted types of voice, melody, flashing and recordable modules
- Musical or recording pen, Annuniciator, bottle opener, casket, picture frame, etc.
- Musical, voice, flashing, or recordable cards and sponge card
- Paper bags, greeting cards and ornaments of fiber optics
Company Organization: We have departments including engineering, molding, sampling, plastic, SMT, bonding, silkscreen, pad printing, assembling, marketing, QA, QC, etc.
Company Culture: With years of efforts and our company concept of "Quality First, Customer Orientation", we have won great affirmation from customers in quality, performance, price, and service.
We offer OEM and ODM services upon client's request with voice and melody chips. Our products are mainly exported to Europe, USA, South Eastern Asia, Japan, etc.
60 Seconds Sound Length Sound Module Children Book
,Customized Size Educational Sound Book
,Colorful Printing Children Sound Book
-
Educational Musical Toy Sound Module Book with 60 Seconds Sound Length CE ROHS CCC Certificado y contenido de sonido personalizable
Libros de módulos de sonido personalizados para niños de 3 a 8 años. Certificado CE/ROHS, grabación de 60 s/página, construcción ABS duradera. OEM/ODM disponible con capacidad de 3000 unidades/día. -
Módulo de sonido de pulsador de presión musical ABS personalizado para libro con longitud de sonido de 60 segundos
Módulos de sonido personalizados para libros educativos. Cuenta con reproducción de MP3/WAV, 60 s/página, baterías reemplazables, certificación CE/ROHS. OEM/ODM disponible con capacidad de 3000 unidades/día. -
Chip de música para tarjetas de felicitación con sonido pregrabado de 3s-60s, sonido personalizable y calidad de voz clara (TS-041)
Chip de música para tarjetas de felicitación personalizable con sonido pregrabado de 3 a 60 segundos, audio claro y múltiples opciones de activación. Certificado CE y RoHS, OEM/ODM disponible.