Customized Children's Sound Book with 3-8 Years Age Range Educational Musical Toy Featuring 27mm Speaker and 60 Seconds Sound Length
| Material | Art Paper/Coated Paper/Offset Paper |
|---|---|
| Size | Customized |
| Printing | CMYK full color printing, pantone color printing etc. |
| Finishing | Gloss film lamination, Matt film lamination, Gold foil stamping, Debossing, Embossing, Spot UV coating, Hot foil stamping, Glittering etc. |
| Binding | Perfect binding, sewing binding, stapled, or as per your requirement. |
| Carton Material | ABS plastic materials |
| Artwork | PDF, Adobe Illustrator, Adobe InDesign, Photoshop, Higher than 300dpi |
| Product Standards | RoHS, CE, EN71 and other European toy standards |
| Payment Terms | T/T, Paypal, Western Union, L/C all for your choice |
| Packaging Details | Packed by carton, then with plastic pallet. We can also pack on your request. |
- Sound module can be installed outside of the book (like a ruler) or directly into the book
- Produces sound when pressing designed buttons on module or book
- Clear and vivid voice quality
- Sounds preserved even when power is off
- Customizable sounds: standard sounds or customer-provided sounds including animal sounds, musical instruments, vehicle sounds, songs, holiday songs, and speech in multiple languages
| Batteries | 2PCS * AG10 batteries (replaceable), 3-4.5V operating voltage |
|---|---|
| Battery life cycle | 500-560 cycles |
| Storage time | 2-3 years |
| Volume standards | 75-85 dB |
| Sound Format | MP3/WAV |
| Speaker | Diameter 27mm plastic speaker (configurable based on product structure) |
| Sound length | Up to 60 seconds per page, album pages printed per customer requirements (conventional 8-10 pages) |
Tung Wing Electronics (Shenzhen) Company Ltd., founded in 1987, is a Hong Kong-capital enterprise.
We are a professional manufacturer of consumer electronics, children's intelligence books, plush toy movements etc., including:
- Sound modules: Assorted types of voice, melody, flashing and recordable modules
- Musical or recording pen, Annunciator, bottle opener, casket, picture frame, etc.
- Musical, voice, flashing, or recordable cards and sponge card
- Paper bags, greeting cards and ornaments of fiber optics
Company Organization: We have departments including engineering, molding, sampling, plastic, SMT, bonding, silkscreen, pad printing, assembling, marketing, QA, QC, etc.
Company Culture: With years of effort and our company concept of "Quality First, Customer Orientation", we have earned great affirmation from customers in quality, performance, price, and service.
We offer OEM and ODM services with voice and melody chips. Our products are mainly exported to Europe, USA, South Eastern Asia, Japan, etc. We have been a member of ICTI since June 2006.
3-8 Years Age Range Sound Book
,27mm Speaker Educational Musical Toy
,60 Seconds Sound Length Children's Sound Book
-
Sonido animal de la historia de encargo registrable del módulo de 6 sonidos del botón para los libros de niños
Teléfono animal de 6 del botón sonidos de la historia de encargo para los libros de niños SERVICIOS del OEM y del ODM (forma de encargo y sonido de encargo) Tung Wing Electronics (Shenzhen) Co., Ltd estableció en 1987, localizado en Shenzhen, China. Nuestros productos importantes son toda clase de m... -
Módulo de sonido impermeable con duración de sonido personalizable y certificado CE&RoHS para juguetes y regalos promocionales
Módulo de sonido impermeable para juguetes y regalos. Música personalizada (3-270s), formato MP3/WAV, múltiples tipos de activación. Certificado CE/RoHS, ODM/OEM disponible con impresión de logotipo. Directo de fábrica desde Shenzhen. -
Venta al por mayor de módulo de sonido electrónico de material ABS con grabación de sonido personalizada y certificado CE y ROHS para la educación infantil
Abridor de botellas electrónico al por mayor con música, luces y control remoto. Hecho de plástico ABS duradero con certificaciones CE/ROHS/CCC. Opciones personalizadas de OEM/ODM disponibles. Juguete educativo perfecto para niños y niñas.